bracia-ktorzy-zawladneli-rynkiem

Bracia, którzy zawładnęli rynkiem

Miasto Herzogenaurach to ten punkt na mapie, którego nie kojarzy prawie nikt, poza jego mieszkańcami. Większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, iż to właśnie w tym miejscu istnieją centrale dwóch bardzo istotnych dla branży obuwniczej firm, a są nimi Adidas i Puma. Czy jest to zwykły przypadek, że oba przedsiębiorstwa są zlokalizowane w niewielkiej odległości, czy może jest w tej historii drugie dno?

Rzecz jasna, jak to często w życiu bywa, chodzi o tą drugą opcję. Otóż obie marki wywodzą się z jednego przedsiębiorstwa, a mianowicie „Fabryki obuwia braci Dessler”, założonej przez Adolfa oraz Rudolfa Desslerów w 1924. Co prawda do 1947 biznes prosperował, ale konflikty na tle upodobań politycznych coraz częściej rzutowało na dobre stosunki. Rudolf był zagorzałym nazistą, co raziło jego brata.

Co prawda również Adolf wstąpił do partii, a ich firma szyła buty dla wielu żołnierzy oraz funkcjonariuszy niemieckich służb bezpieczeństwa, niemniej nie był zwolennikiem tej ideologii, co doprowadziło do podziału majątku. W 1949 na rynku pojawiają się pierwsze buty Adidas, które stanowiły debiut owej marki. Rzecz jasna Rudolf również nie próżnował, otwierając swoje własne biuro oraz fabrykę.

W ten właśnie sposób małe, bawarskie miasteczko stało się tłem konfliktu między dwoma braćmi, którego owocem stały się dwie firmy, znane dziś na całym świecie. Co prawda produkty marki Adidas cieszą się nieco większym powodzeniem, niemniej firma założona przez Rudolfa Desslera również całkiem nieźle radzi sobie na międzynarodowym rynku.